Koha

From Koha Ukraine Wiki
Jump to: navigation, search

Koha — автоматизована бібліотечна інформаційна система (АБІС) з відкритим джерельним кодом.

Основні можливості[edit]

  • Простий, зручний інтерфейс для бібліотекарів та користувачів
  • Гнучкі налаштування пошуку
  • Контроль руху документів бібліотечного фонду
  • Модуль каталогізації з вбудованим клієнтом Z39.50
  • Повна система надходжень документів до бібліотечного фонду, включно з даними щодо постачальників, бюджету установи, цін, конверсією валют
  • Можливість використання спрощеної системи реєстрації нових надходжень спеціально до потреб маленької бібліотеки
  • Здатність працювати з будь-якою кількістю підрозділів, відвідувачів, категорій користувачів, примірників, валют та інших даних
  • Унікальний модуль періодики для реєстрації журналів та газет
  • Історія пошуків, замовлень та особистий віртуальний кабінет користувача

Історія[edit]

АБІС Koha була створена у 1999 році компанією Katipo Communications для бібліотечної спілки Хороунеуа у Новій Зеландії. Перше встановлення було у січні 2000 року.

У 2001 році Поль Пулейн (Марсель, Франція) розпочав додавання нових можливостей до АБІС Koha, зокрема систему було перекладено французькою, китайською, арабською та ще кількома іншими мовами, реалізовано підтримку міжнародних записів, MARC-стандарту каталогізації та Z39.50. Фінансову підтримку для MARC та Z39.50 надала Нельсонвільська публічна бібліотека.

У 2005 році компанія Liblime, що заснована в Огайо, взялася за підтримку Koha. Фахівці Liblime додала нового функціоналу системі, зокрема інтегрувала підтримку Zebra, високошвидкісної контекстуальної бази даних, яка кардинально збільшила швидкість пошуків у АБІС Koha та поліпшила масштабованість системи, що дає змогу підтримувати десятки мільйонів бібліографічних записів.

Розробка[edit]

АБІС Koha версії 3.0.0 була випущена 11 серпня 2008 року. Нові можливості включають новий дизайн інтерфейсу користувача, досконаліші пошукові функції, кращу підтримку багатьох підрозділів, мітки читачів, та багато інших покращень [1].

Отримати Koha[edit]

АБІС Koha версії 3.0.0 можна завантажити зі офіційної сторінки Koha разом з примітками до випуску 3.0.0. Документація доступна на KohaDocs.org, та Koha Wiki.

Ліцензія[edit]

Koha вільна назавжди і розповсюджується під загальною публічною ліцензією GNU.

Вимоги[edit]

Сервер[edit]

Серверна сторона АБІС Koha написана на мові програмування Perl і вимагає:

Клієнт[edit]

Веб-переглядач[edit]

Клієнтська частина інтерфейсу (електронний каталог) АБІС Koha написана на XHTML з використанням CSS 2.0, використовує графіку PNG та правильно відображатиметься у будь-якій операційній системі у будь-якому, сумісному з CSS 2.0, браузері.

Інтерфейс бібліотекарів має подібні вимоги, але вимагає правильної роботи веб-переглядача з підтримкою Javascript.

Koha та Windows[edit]

АБІС Koha переважно використовується під Linux. Теоретично вона може працювати під Windows. Однак під Windows це вимагає складного встановлення декількох модулів, які потрібно завантажувати з Інтернету і версії яких могли змінитися з моменту опублікування документації по Koha.

Див. також[edit]

Корисні посилання[edit]