Штрих-кодування

From Koha Ukraine Wiki
(Redirected from Штрихкод)
Jump to: navigation, search

Штрих-код (Вікіпедія) — один із способів ідентифікації. В контексті АБІС Koha сприймається як унікальний код, який визначає екземпляр книги, користувача.

Barcodes scan.jpeg

Способи кодування[edit]

Лінійні коди (штрих-код)

Штрих-код — найпростіший спосіб кодування інформації, при якому дані записуються в ширину.

Двовимірні коди (QR-код)

QR-код (Вікіпедія) — код, при якому дані записуються в ширину і висоту.

Радіомітки (RFID)

Дані записуються на RFID-радіомітку (Вікіпедія).

Докладнішу інформацію можна знайти у Koha та RFID.

Вибір структури коду[edit]

Оскільки штрихкод як ідентифікатор не повинен повторюватися, слід подумати як цього домогтися. Краще, щоб випадкове зчитування будь-якого іншого штрихкоду не співпало з одним з кодів в наявної колекції (в тому числі з кодом читача). Домогтися цього можна додавши на початку коду унікальні символи.

Бібліотека повинна мати свій код ISIL (Вікіпедія) або MARC Code for Organizations[1], який необхідно вказувати в полі 801$b. Останній простіше отримати (час очікування 1 місяць), і крім MARC Org Code, бібліотека отримує і цифровий ID. Його-то і можна використовувати в штрих-коді, тому як краще, щоб в коді не було літер[2].

Підсумковий штрихкод може мати вигляд 41683-00000001, де 41683 — ID в бібліотеці Конгресу, дефіс - роздільник, 00000001 - унікальний номер примірника (кількість розрядів можна змінити).

Вибір типу штрихкоду[edit]

Слово «WIKIPEDIA» закодоване у Code 39
Штрихкод типу Code 39 (Вікіпедія) широко використовується в бібліотеках, є двонапрямлений, може містити символи ASCII, бути з контрольною сумою чи без, є доволі широким (що дає додаткову стійкість до пошкодження чи недоліків видруку). Усі популярні зчитувачі підтримують Code 39.

Також використовуються і інші тип штрихкодів: Code 128C, Code 2 of 5 interleaved, …

Вибір зчитувача[edit]

LS2208.png
Сканер штрих-коду (Вікіпедія) — пристрій чи ПЗ, які зчитують штрих-коди, що нанесені на примірник книги чи читацький квиток, і передає цю інформацію на робочий комп'ютер чи мобільний пристрій. Деякі моделі зчитувачів можуть накопичувати і зберігати переліки штрихкодів для подальшої обробки (напр., при інвентаризації).

Популярні моделі сканерів для зчитування штрих-кодів:

Характеристики: робота в ручному (з кнопкою для пересилання штрихкоду в комп’ютер) та стаціонарному (через стенд в комплекті) режимах, лазерна система зчитування, підключення до комп’ютера через USB, зчитування усіх популярних лінійних штрихкодів, 100 скан./сек., дальність сканування 280 мм, глибина поля сканування 0 мм - 430 мм, світлодіодна/звукова індикація читання, роздільна здатність 4.9 міл., кут сканування 30°, стійкий до зовнішніх впливів, повинен витримувати падіння з висоти 1.5 м.

Варіанти отримання штрихкодів[edit]

За способом генерування штрих-коду:

 • генеруються у АБІС Koha (див. autobarcode) і видруковуються з Koha (Label Creator) або окремо, також по одному чи партією. У цьому випадку штрихкоди можуть бути „розумні“, тобто містити окрім коду дані про книгу (напр. шифр, сиглу, назву і т.п.).
 • незалежні від Koha, прив’язуються до примірника в системі після наклеювання. Зазвичай містять лише числові інкрементальні значення (можуть містити лого та назву бібліотеки) і друкуються самостійно або закупляються готові.

За способом видруку:

 • готові закуплені штрихкоди
 • видрук на спец-принтері
 • видрук на наклейочному папері

Закупівля готових штрих-кодів[edit]

Barcodes bobine.png
Найпростіший варіант, не прив’язаний до АБІС та обладнання. Штрих-коди довговічні та можуть містити захисне покриття. З недоліків: ціна за 1 штрихкод.

Наклейка може проводитися без доступу до комп’ютера чи навіть до впровадження АБІС.

Де можна придбати:

 • фірма „Міратекс Груп“, м. Київ, проспект Георгія Гонгадзе, 9, тел. моб. 063 722 14 60 (є у Viber), директор: Шнуров Віктор Михайлович

… додавайте свої варіанти

Видрук на спец-принтері[edit]

Zebra TLP 2824 Plus.jpg
Для друку шрих-кодів також використовуються спеціальні термотрансферні принтери для штрихових кодів (принтери для друку етикеток).

Штрих-коди видруковуються як по одному так і послідовністю.

Популярні варіанти:

 • Принтер Zebra TLP2844; термотрансферна стрічка Zebra 5095 Resin 57mm x 74m; наклейки 43х25мм топ/semi (поліпропіленновий самоклеючий папір, покритий плівкою)
 • Принтер Zebra TLP2824 Plus, …

Видрук на самоклеючому папері[edit]

Barcodel labels page.jpg
Етикетки на аркушах A4, що дозволяє видруковувати їх на лазерних та струйних друкарках. Краще вибирати наперед розмічені наклейки, напр. 24 на аркуші (3*8).

Для економії друку необхідно готувати партію штрихкодів для заповнення аркуша (напр. по 24). Штрихкоди чутливі до якості друку.

Видрук з АБІС Koha (відео) або іншого спеціалізованого забезпечення, напр. LibreOffice Labels, …

Популярні варіанти:

 • Розетка
 • LOMOND 2100215-70 (A4, 50 аркушів, 65 частин), етикетки 38х21.2мм

… інші варіанти

Вибір місця наклеювання[edit]

Паперові чи полістерові етикетки не можна клеїти на обкладинку книги (вигорання на сонці та стирання).

Як правило, штрихкоди клеять на форзац книги.

Технології наклеювання[edit]

Популярна практика обклеювання паралельно з ретроконверсією/інвентаризацією.

Вибирайте технологію, що дозволить до процесу наклеювання залучити менш кваліфікованих працівників.

Примітки[edit]

 1. Списком кодів MARC Code for Organizations керує Бібліотека конгресу
 2. Сканер штрих-кодів при підключенні до комп’ютера визначається як клавіатура. Вміст штрихкоду з буквами буде різним у залежності від поточної розкладки клавіатури. Щоб цього уникнути, букви не варто використовувати.

Див. також[edit]